Płoty, ogrodzenia, parkany….Kolejny frasunek do rozwiązania.


Płot betonowy, gabionowy czy siatkowy? Prostota czy fantazja? Pomysłów na ogrodzenie jest mnóstwo a inspiracje można czerpać z różnych źródeł.


Ogrodzenia i płoty wokół posesji często sprawiają  nie lada problem gdy nadchodzi czas ich wyboru i podjęcia decyzji w jakim kierunku zmierzamy. Podstawową funkcją jaką spełnia płot jest zapewnienie bezpieczeństwa i wyznaczenie granicy pomiędzy terenem prywatnym a publicznym, jednak głównym wyznacznikiem wyboru jest stworzenie spójnej przestrzeni wokół domu, a życzeniem pozostaje to, aby ogrodzenie pasowało do otoczenia a jednocześnie odpowiadało naszym gustom i preferencjom.

Spełnieniu powyższych pragnień sprzyja szeroka oferta rynkowa, którą postaramy się przedstawić i zaprezentować w oparciu o własny asortyment handlowy oraz oferowane w temacie ogrodzeń usługi.

Każdy rodzaj ogrodzenia, poza murowym, to trzy elementy składowe: podmurówki, słupki i przęsła. Dopuszcza się mieszanie materiałów w poszczególnych elementach, czyli łączenie np. betonu z metalem czy też metalu z drewnem.

Przejdźmy zatem do omówienia istoty naszego tematu:

Betonowy system ogrodzeniowy z pustaków ( łupanych lub gładkich )

Elegancka forma ogrodzenia nadająca posesji oryginalny charakter. Łupane elementy przypominają naturalny kamień lub też na taki są stylizowane przybierając np. formę trawertynu lub piaskowca. System składa się z występujących w różnych kolorach kilku elementów pozwalających na tworzenie prostego murku czy podmurówki oraz słupków a także z płyt przykrywających. Doskonale wygląda w połączeniu zarówno z metalowymi jak i drewnianymi przęsłami, może również stanowić pełne ogrodzenie w postaci muru bez przęseł.

Elementy systemu można również zastosować w innej zabudowie, tj. tworząc ozdobne donice, fasady schodów i tarasów, wykorzystując jako murki oporowe. Różne elementy otoczenia zbudowane z tych samych materiałów dają poczucie harmonii i spójności.

Przymierzając się do wykonania ogrodzenia w powyższym systemie należy dokładnie przygotować jego plan biorąc pod uwagę następujące czynniki:

Kilka uwag niezbędnych przy samodzielnym montażu:

Zastosowanie się do powyższych uwag gwarantuje długie użytkowanie bez wad i usterek.

Ogrodzenia z płyt betonowych

Przystępna cena, prosty montaż i szeroki wybór wzorów i faktur to główne atuty tego typu ogrodzeń. System betonowych płyt pozwala na tworzenie płotów o różnej wysokości, pełnych lub ażurowych. Wykonane z wysokiej jakości materiałów płyty są odporne na ścieranie i skrajne warunki atmosferyczne, są mrozoodporne i nienasiąkliwe, posiadają wyjątkową trwałość.

Montaż tego typu ogrodzeń przebiega w kilku etapach:

Pamiętajmy, że płyty transportujemy i przenosimy w pionie!!

Ogrodzenia gabionowe

Płoty gabionowe to oryginalne rozwiązanie na ogrodzenie łączące wysokiej jakości estetykę z ponadprzeciętną wytrzymałością. Z pozoru proste połączenie siatki i kamienia daje wiele możliwości i spełnia ważne funkcje, m.in. tłumi hałas uliczny. Płot gabionowy może być pełny lub wykonany w formie podmurówki i słupków, na których zostaną osadzone przęsła. Chłód metalu i kamienia doskonale łagodzi ciepłe drewno , z którym stanowią ciekawe połączenie. Wytrzymałość i bezpieczeństwo płotów gabionowych jest zagwarantowana dzięki zgrzewom z grubego, solidnego drutu. Szerokość płotu uzależnia się od jego wysokości i wynosi 12 lub 20 cm. Wysokości wahają się od 63 cm do 203 cm co 20 cm.

Montaż płotu z gabionów rozpoczynamy od osadzenia i zabetonowania słupków a przęsła montujemy po uzyskaniu pełnej stabilności słupków. Elementem dociągającym przęsła są specjalne spinki umieszczane na wysokości podłużnych wzmocnień panelu w równych odległościach. Po wykonaniu wszystkich wymaganych czynności przystępujemy do zasypywanie paneli kamieniem. Najlepiej wybrać kamień korespondujący z kolorystyką domu i otoczenia. Aby urozmaicić a jednocześnie zharmonizować przestrzeń, można zastosować w ogrodzie inne gabionowe elementy małej architektury typu: donice, ławki, murki oporowe itp.

Ogrodzenia systemowe z siatki

Płoty z paneli siatkowych montowanych na metalowych słupkach są jednymi z najczęściej wybieranych ogrodzeń. Sprawdzają się one zarówno na prywatnych posesjach , jak i przy obiektach przemysłowych i wokół budynków użyteczności publicznej. Panele tegoż ogrodzenia zrobione są ze stalowych, zgrzewanych punktowo drutów. Zakupić je można w formie ocynkowanej bądź malowanej proszkowo praktycznie każdym kolorem z palety barw RAL. Malowanie stanowi doskonałe zabezpieczenie antykorozyjne.

Montaż płotu jest niezwykle prosty, możliwy nawet bez pomocy dodatkowych osób, więc śmiało można się do tego zabrać samemu. Sztywne panele mocujemy do słupków za pomocą skręcanych obejm, a tajemnica trwałości i stabilności płotu tkwi w solidnym osadzeniu słupków.

Aby urozmaicić i przełamać prostotę dotychczas spotykanych powszechnie paneli, wprowadzane są wciąż nowe wzory i kształty. I tak zaproponować możemy:

Jak widać pomysłów na ogrodzenie jest mnóstwo a inspiracje można czerpać z różnych źródeł. Jeżeli jednak wciąż nutka niepewności nie pozwala podjąć ostatecznej decyzji zapraszamy do skorzystania z porad naszych projektantek, które od lat nie zawodzą w swych pomysłach i potrafią znaleźć rozwiązanie i dobrą radę w każdej sytuacji.

  • Julia Golińska

    W jakiej cenie są takie panele ze wzorem luku?