IMPREGNACJA I RENOWACJA KOSTKI BETONOWEJ


Co zrobić, jeśli po pewnym czasie nasza kostka betonowa nie ma już tak ładnego koloru i nie wygląda równie atrakcyjnie, jak na początku?


Co zrobić, jeśli po pewnym czasie nasza kostka betonowa nie ma już tak ładnego koloru i nie wygląda równie atrakcyjnie, jak na początku?

Oczywiście możemy wymienić ją na nową.

Albo właśnie poddać zabiegowi renowacji. Renowacja jest świetnym rozwiązaniem, jeżeli nie chcemy wydawać kolejnych złotówek na nową kostkę i zależy nam na czasie.

Od czego zacząć?

Pierwszym punktem, jaki musimy spełnić jest dokładne wyczyszczenie istniejącej nawierzchni. W tym celu najlepiej użyć myjki ciśnieniowej. Możemy wspomóc się dodatkowo specjalistycznymi preparatami dostępnymi na rynku, dzięki którym szybko pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń. Ważne, aby usunąć wszystkie wykwity, mech, plamy itp.

Kiedy kostka jest już dokładnie wyczyszczona możemy zająć się nakładaniem preparatu docelowego.

Renowacja

Renowacja polega na zabarwieniu kostki (ukryciu plam, których nie udało nam się usunąć, nadania intensywności kolorowi, który z czasem wyblakł).

Cienkimi warstwami za pomocą wałka, pędzla lub natryskowo nakładamy wcześniej wybrany specyfik. Ważne, aby przed użyciem dokładnie wymieszać nasz impregnat, aby kolor był jednolity. W przypadku kostek bardziej chłonnych, porowatych należy nałożyć dwie warstwy. Drugą warstwę zawsze nakładamy po wyschnięciu pierwszej.

Należy zwrócić uwagę, aby w czasie zabiegu pogoda była odpowiednia. Najlepsza temperatura powietrza to ok. 10-25*C. Czas całkowitego wyschnięcia to kilkanaście godzin. Należy w tym czasie zadbać o to, żeby zabezpieczyć nawierzchnię przed różnymi opadami.

Kiedy impregnacja?

Impregnacja, czyli zabezpieczenie materiału przed starzeniem betonu, szkodliwym działaniem promieni UV oraz przyjmowaniem zabrudzeń. Dodatkowo kostka po zaimpregnowaniu zyskuje efekt „mokrej kostki”, dzięki czemu ma intensywniejszy kolor.

Niestety na pytanie „kiedy impregnować?” nie ma jednolitej odpowiedzi.

Niektórzy twierdzą, że kostkę impregnować powinniśmy po ok. dwóch sezonach, kiedy już samoistnie znikną wszystkie wykwity wapienne (białe naloty powstające podczas naturalnego dojrzewania betonu).

Z kolei większość producentów elementów betonowych zaleca impregnację od razu po ułożeniu kostki (przed piaskowaniem). W takim wypadku koniecznie przed impregnacją należy pozbyć się wszystkich wykwitów (za pomocą specjalnych preparatów). Niestety zaimpregnowane wykwity zostaną już na zawsze.

Na zakończenie kilka dodatkowych informacji.

Impregnowanie i renowacja kostki są bardzo proste. Jeżeli tylko dysponujemy wolnym popołudniem i odrobiną chęci bez problemu sami poradzimy sobie z tego typu zadaniem.

Dzięki renowacji możemy całkowicie zmienić naszą nawierzchnię, np. z szarego na czerwony czy grafitowy.

Dla uzyskania najlepszych efektów impregnację oraz renowację należy powtarzać co jakiś czas (np. co kilka lat).