Lawa wulkaniczna w ogrodzie


Ekologiczny produkt o wysokich wartościach fizyczno – chemicznych alternatywą dla powszechnie spotykanych w ogrodach kamieni


Lawa wulkaniczna to produkt, który zyskał w ostatnim czasie niemałe uznanie i ze względu na swoje właściwości jego popularność wciąż rośnie. Jest wspaniałą alternatywą dla powszechnie spotykanych w ogrodach kamieni. Kolorystyka nie jest może zbyt bogata ale pozwala na dopasowanie jej właściwie do każdej przestrzeni ( odcienie brązu i grafitu ), występuje w różnych frakcjach ( 8-16 mm, 16-32 mm i 40-80 mm )

Lawa ze względu na swą porowatą strukturę posiada wysoką umiejętność magazynowania i filtracji wody a przy tym jest niesamowicie lekka. Zdolność zatrzymywania wody kształtuje się na poziomie 15-20%, natomiast jej wewnętrzna porowatość to wartość rzędu 40-60% co czyni ją bardzo wydajną a jej waga nasypowa to ok. 1 t/1 m³.

Kruszywo z lawy wulkanicznej znajduje zastosowanie jako:

Kamień wulkaniczny jest również chętnie stosowany w grillach gazowych oraz saunach.

Grys z lawy wulkanicznej pozwala utrzymać właściwą strukturę podłoża zapewniając mu za sprawą swej porowatości odpowiednie napowietrzenie i wilgotność. Do korzeni dostaje się więcej powietrza a korzenie roślin mogą normalnie oddychać a wysoka sorbcyjność wody w lawie gwarantuje stałe oddawanie jej do korzeni. To właśnie odpowiednie proporcje wody i powietrza stwarzają odpowiednie warunki do rozwoju roślin dzięki czemu poprawia ich ukorzenienie i ogólną kondycję dostarczając przy okazji wiele cennych minerałów – gleby wulkaniczne to najlepsze gleby do uprawy roślin

Większe elementy lawy mogą być piękną ozdobą ogrodu skalnego pełniąc w nim rolę bogatego w związki mineralne regulatora hydrotermicznego lub też stać się dekoracją oczek wodnych i innych zbiorników nadając im naturalny a przy tym niebanalny wygląd i charakter.

Poza wymienionymi cechami lawy wulkanicznej, które bezapelacyjnie są jej atutami, należy również wspomnieć o jej wysokiej odporności na warunki atmosferyczne oraz niewątpliwych walorach praktyczno – estetycznych i ekologicznym charakterze.

Jeśli nasz artykuł wzbudził twoje zainteresowanie zapraszamy do naszego punktu handlowego gdzie można nabyć i zapoznać się z lawą wulkaniczną.