Piękna kostka cały rok


Zadbana i odpowiednio pielęgnowana kostka brukowa będzie nam służyć długie lata dając wrażenie świeżo ułożonej nawierzchni


Wybrukowane nawierzchnie to bodaj najczęściej spotykane obecnie drogi, podjazdy, chodniki czy też tarasy. Szeroki asortyment sprawia, że kostka brukowa jest materiałem  chętnie wybieranym, a przy tym, przy odpowiedniej pielęgnacji, trwałym i estetycznym i choć jej konserwacja nie wymaga od nas wielkiego zachodu, to jednak by się nią w pełni cieszyć, należy jej poświęcić nieco uwagi i troski.

Kostka brukowa cały czas narażona jest na zabrudzenia mechaniczne oraz wpływ czynników zewnętrznych. Aby zachować jej piękny, świeży wygląd należy we właściwy sposób o nią dbać oraz przy użyciu specjalnych urządzeń czyszczących i środków pielęgnacyjnych systematycznie oczyszczać i impregnować brukową nawierzchnię. Każdy zabieg pielęgnacyjny należy zacząć od dokładnego oczyszczenia całej powierzchni ( Preparat do Mycia Kostki FEDA ).

Zdarza się , że na naszych podjazdach pojawia się szpecąca plama z oleju, a na letnim tarasie tłuste plamy powstałe podczas grillowania. Co wtedy? Najprostszym domowym sposobem jest zastosowanie roztworu wody i płynu do mycia naczyń w stosunku 3:1 i naniesienie go na plamy pozostawiając na co najmniej godzinę. Czynność można powtórzyć. Jeżeli jednak powyższy sposób nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, proponujemy użycie preparatu chemicznego przystosowanego do usuwania plam olejowych. Polecamy preparat FEDA usuwający plamy ze smarów, oleju silnikowego, przekładniowego i napędowego, oraz innych  tłustych niespodzianek. Środki do kupienia U NAS!

Pozostałe zabrudzenia typu rdza, zacieki, plamy po napojach, wykwity wapienne usuwamy Czyścikiem do Kostki FEDA .

Częstym problemem są tzw. zielone fugi powstające poprzez zagłębianie się ziaren traw czy też fragmentów mchów i porostów w fugach i szczelinach między kostkami. Żeby skutecznie usunąć tego typu problem najlepiej użyć urządzenia wysokociśnieniowego lub też szczotki do bruku z wycinakiem. Skutecznym jest również preparat Tytan do usuwania mchów i porostów. Oczyszczone wolne przestrzenie należy uzupełnić świeżym piaskiem.

Odświeżoną, czystą kostkę poddajemy potem zabiegowi impregnacji, który zabezpieczy ją przed starzeniem się, przyjmowaniem zabrudzeń oraz utratą koloru. Impregnacja pozwala uzyskać matowy efekt nawierzchni, efekt neutralny, bądź też efekt mokrej kostki, uwydatniający jej kolor ( oferujemy różnego rodzaju impregnaty FEDA ).

Przeszkadzającym i irytującym problemem bywają widoczne na kostkach białe, nierównomierne plamy zwane wykwitami, które pojawiają się w wyniku karbonizacji wodorotlenku wapniowego powstającego w wyniku hydrolizy krzemianów wapiennych zawartych w cemencie. Beton stabilizuje się stopniowo, podczas czego dochodzi do wytrącania się wodorotlenku wapnia. Pojawienie się go na kostkach krótko po ułożeniu często jest dla wielu osób niemałym zaskoczeniem. Proces ich zanikania trwa od kilku miesięcy do maksymalnie 3 lat. Pojawienie się wykwitów nie podlega reklamacji. Dla osób niecierpliwych oraz ceniących estetyczny wygląd nawierzchni można polecić zastosowanie chemicznych preparatów rozpuszczających wszelkie cementowe naloty i osady oraz użycie impregnatu minimalizującego powstanie wykwitów.

Pamiętajmy również o tym, by zimą unikać częstego posypywania solą  oraz odśnieżania przy pomocy ostrych narzędzi.

Zadbana i odpowiednio pielęgnowana nawierzchnia pozwoli nam cieszyć się swym estetycznym wyglądem przez długie lata.

 

 

 

 

  • Mikołaj Bard

    No właśnie, tłuste plamy i po oleju to największa zmora.. Mi kiedyś olej samochodowy wyciekł i miałem olbrzymi problem, żeby pozbyć się tych plam. Tutaj https://twojogrodek.pl/Kostka-brukowa-wybor-i-przygotowanie-do-ukladania polecają karcher i środek chemiczny, ale co zrobić, jeśli nie ma się tego karchera? co wtedy z kostką brukową?