SCHODY ZEWNĘTRZNE WIZYTÓWKĄ DOMU


Planując budowę domu, rozważa się różne rozwiązania, m.in. wielkość budynku, kształt, detale architektoniczne itd. Bardzo często zapomina się o schodach wejściowych do budynku.


ODWIECZNE PYTANIE – Z CZEGO WYKONAĆ SCHODY ZEWNĘTRZNE?

Planując budowę domu, rozważa się różne rozwiązania, m.in. wielkość budynku, kształt, detale architektoniczne itd. Bardzo często zapomina się o schodach wejściowych do budynku. Zdarza się, że nie ma ich nawet w projekcie budowlanym. A przy końcu budowy problem niespodziewanie wychodzi na wierzch .

WYLEWKA BETONOWA – CO DALEJ?

Niekiedy wykonawcy budujący dom zrobią wylewkę betonową pod schody. Pytanie – czym je wykończyć? Można je obłożyć płytkami gresowymi. Niestety w naszym klimacie, gdzie w okresie zimy następuje kilkadziesiąt cykli zamarzania i rozmrażania nawierzchni, płytki po kilku sezonach odpadną i są do wymiany. Świetnym rozwiązaniem jest zastosowanie okładzin schodowych.

OKŁADZINY SCHODOWE

Rozróżniamy okładziny schodowe betonowe i z kamienia naturalnego. Okładziny betonowe mogą być gładkie lub wykonane w technologii betonu płukanego. Naturalne okładziny mogą być wykonane np. z granitu czy piaskowca. Są to płyty wykonane pod specjalne zamówienie, idealnie dopasowane do wymiarów istniejących schodów. Dodatkowo możemy wykonać w nich otwory pod balustrady lub wycieraczkę. Szeroka gama kolorystyczna sprawia, że na pewno znajdziemy kolor odpowiednio dopasowany do pozostałych elementów domu.

Świetną alternatywą do okładzin jest Kamienny Dywan, ale o tym opowiemy przy okazji następnego wpisu.

Jeżeli należysz do Szczęściarzy i nie masz wylanych schodów z betonu masz do wyboru znacznie więcej rozwiązań.

PALISADY, OBRZEŻA I KOSTKA

Do niedawna wykonywało się schody z elementów betonowych, palisad, obrzeży i kostki brukowej. Takie rozwiązanie wygląda estetycznie, niestety pojawia się problem z utrzymaniem czystości. Co pewien czas trzeba umyć wyżej wymienione schody, co przy fugach wypełnionych piaskiem nie zawsze daje dobry rezultat.

BLOKI SCHODOWE

Bloki schodowe mają wiele zalet. Jedną z nich jest różnorodność barw, faktur i materiałów, zaczynając od zwykłego szarego betonu poprzez kolorowe betony barwione, płukane, a kończąc na łupanych stopniach granitowych. Dodatkowo stopnie są bardzo łatwe i szybkie w montażu. Cena wykonania takich schodów również nie jest wysoka.

SCHODY Z PREFABRYKATÓW BETONOWYCH

Już jakiś czas temu na rynku pojawiły się schody z prefabrykatów betonowych. Prefabrykaty mogą być w stanie surowym (do wykończenia płytkami lub okładzinami) lub już wykończone np. w technologii betonu płukanego. Stosując prefabrykaty oszczędzamy przede wszystkich czas budowy. Decydując się na prefabrykaty mamy gwarancję, że wszystkie wymiary stopnic i podstopnic będą jednakowe, co nie zawsze udaje się wykonując wylewkę betonową.

Przy dużej różnicy wysokości świetnym rozwiązaniem są schody ażurowe. Brak podstopnic nadaje schodom lekkości  i przejrzystości. Stopnie są zbrojone, dzięki czemu posiadają dużą wytrzymałość. Schody ażurowe są bardzo łatwe i szybkie w montażu.

KILKA RAD

Wybierając nawierzchnię schodów warto zwrócić uwagę na ich antypoślizgowość. Powierzchnia powinna być szorstka. Jest to przede wszystkim ważne, gdy warunki atmosferyczne na zewnątrz nie są idealne.

Należy pamiętać o minimalnym spadku podstopnic, aby zapewnić swobodny odpływ wody.

Schody powinny być nie tylko bezpieczne, ale również wygodne, czyli posiadać odpowiednią wysokość (15-17cm) oraz głębokość (29-35cm).

Warto również zadbać o to, żeby schody zewnętrze idealnie komponowały się z pozostałymi elementami budynku. Nie bez powodu mówi się, że schody są wizytówką domu.